Staż – wsparcie z urzędu pracy

Staż jest jedną z tych form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy, która cieszy się dużą popularnością, zarówno wśród osób bezrobotnych, jak i pracodawców. Kto może zostać skierowany na staż? Dlaczego warto skorzystać z tej formy wsparcia? Odpowiadamy.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, staż jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Oznacza to, że osoba bezrobotna, skierowana na staż, nie tracąc statusu wykonuje zadania, pod okiem pracodawcy, które przygotowują ją do przyszłej pracy. Za czas odbywania stażu bezrobotny otrzymuje co miesiąc stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (w 2022 r. - 1565 zł). Stypendium wypłaca starosta, za pośrednictwem urzędu pracy.

Kto może być skierowany na staż?

Na staż mogą być skierowane wszystkie osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne.  

Ile trwa staż?

Zgodnie z przepisami starosta (za pośrednictwem urzędu pracy) może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Bezrobotni, którzy nie ukończyli 30 roku życia mogą odbywać staż przez okres do 12 miesięcy.
Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności — 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych, chyba że starosta wyrazi na to zgodę, o ile charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.

Dni wolne


Stażysta w trakcie odbywania stażu ma prawo do dni wolnych. Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

„Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.”

Co należy zrobić, żeby trafić na staż?

Jeżeli osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna jest zainteresowana odbyciem stażu, powinna zapytać o wolne miejsca stażu w swoim urzędzie pracy lub samodzielnie znaleźć pracodawcę, u którego będzie go odbywać. Pracodawca, jako organizator może we wniosku o zorganizowanie stażu wskazać imię i nazwisko bezrobotnego, którego przyjmuje na staż.
Warto pamiętać, że możliwość zorganizowania stażu uzależniona jest od środków finansowych, którymi dysponuje powiatowy urząd pracy.